Co nowego przy Dolnej 19?

Wokół pandemia i galopująca inflacja, a Józefovia, począwszy od jesieni zeszłego roku, dynamicznie rośnie w siłę. Piłkarska akademia pęka w szwach, klub inwestuje w system zarządzania, planuje pikniki dla mieszkańców oraz obozy sportowe. Wszystko za sprawą prężnych działań zarządu i jego dobrej współpracy z miastem. Zerknijmy, co słychać przy ulicy Dolnej.

Zakrojony na szeroką skalę piknik z okazji 70-lecia Józefovii, który we wrześniu ubiegłego roku odbył się na miejskich terenach sportowo-rekreacyjnych nad Świdrem, okazał się świetnym magnesem przyciągającym józefowian do klubu. – Zanotowaliśmy lawinowy wzrost zainteresowania wśród mieszkańców działalnością "Józy". Przełożyło się to na 25–30% zwiększenie liczebności członków naszej akademii. Jest to sukces, ale zarazem odpowiedzialność i wysiłek, aby nad wszystkim logistycznie zapanować i właściwie poprowadzić – mówi prezes Józefovii Sławomir Faliński. Wyzwanie to rzeczywiście niebagatelne, bowiem obecnie w samej akademii piłkarskiej Józefovii, skupiającej dzieci i młodzież urodzone w latach 2005–2016, trenuje aż 335 osób. Uzupełniając te dane o 70 zawodników grających w drużynach seniorów i oldbojów oraz 30-osobową sekcję gimnastyki sportowej i 15-osobową aerobiku, mamy do czynienia z klubem, który już niedługo będzie skupiał pół tysiąca aktywnych członków, głównie mieszkańców Józefowa.

Biorąc pod uwagę powyższe, by usprawnić zarządzanie akademią, ułatwić kontakty na linii rodzic-trener-klub i zautomatyzować pracę księgową zarząd Józefovii zdecydował się na wykupienie licencji do najwyższego modułu Gold programu zarządzania klubem
ProTrainUp. Nowoczesny system funkcjonuje od początku 2022 roku i poza wymienionymi funkcjonalnościami daje dostęp m.in. do modułów obiektów i rezerwacji, medycznego, badań lekarskich, ewaluacji treningu, ewidencji czasu pracy trenerów, analizy zmęczenia, oceny i skautingu. Mało tego. Z myślą o dalszym rozwoju akademii klub zapewnił wychowankom trenera od przygotowania motorycznego oraz dyżury fizjoterapeuty.

Duże nadzieje przy ulicy Dolnej wiąże się także z możliwością pozyskania środków z 1% podatku dochodowego. Po trzech latach przerwy, podczas których klub nie figurował na liście organizacji pożytku publicznego,
Józefovia liczy na swoich członków i sympatyków. Wszystkie środki pozyskane z tego tytułu, a dawniej były to kwoty rzędu kilku tysięcy złotych, zostaną przeznaczone na szkolenie dzieci i młodzieży. Aby przekazać 1% podatku na rzecz Józefovii należy wypełnić odpowiednie rubryki w rocznym zeznaniu podatkowym podając numer KRS 0000281226 oraz cel szczegółowy Miejski Ludowy Klub Sportowy "Józefovia".

W klubie znad Świdra jasno sprecyzowane są plany na najbliższe miesiące. Poza dalszym wdrażaniem systemu ProTrainUp oraz codzienną pracą przy organizacji treningów, meczów sparingowych i mistrzowskich, rezerwowane są już w miejskim kalendarzu terminy imprez, mających na celu przyciągnięcie na ulicę Dolną józefowian. – Planujemy realizację otwartych pikników sportowych dla mieszkańców Józefowa. 19 czerwca zapraszamy na 3. Memoriał Marka Rowickiego, zaś 4 września odbędzie się piknik z okazji zakończenia wakacji – zapowiada prezes Józefovii. Ciekawe perspektywy wakacyjne rysują się także przed wychowankami „Józy”. – Po ubiegłorocznym sukcesie obozu sportowego na Mazurach, w tym roku ponownie planujemy zorganizować letni obóz dla całej naszej akademii, tym razem w Zakopanem – kończy Sławomir Faliński.

Tekst: Maciej Piłat

Artykuł ukazał się w marcowym numerze miesięcznika "Józefów nad Świdrem"