Spadamy...

Józefovia opuszcza IV ligę. W rozgrywanym w deszczu meczu 23. kolejki sezonu 2020/21 józefowianie przegrali z Escolą Varsovia 0:3 po bramkach Damiana Sędzikowskiego, Marcina Cieślaka i Szymona Szulca.

W zespole Józefovii debiut zaliczył 15-letni Ignacy Ognicha. Wychowanek józefowskiej Akademii wystąpił na pozycji stopera. Od pierwszych minut zagrali także Patryk Przybysz i Sory Ibrahim Keita, którzy nie mogli pomóc kolegom w ubiegłym tygodniu w Okęciu.

Na początku meczu przed szansą na strzelenie gola stanął Sory Ibrahim Keita. Piłkę tuż przed oddaniem strzału przez Malijczyka wybił jednak Piotr Gurzęda. W 17. minucie Escola objęła prowadzenie. Żaden z obrońców nie doskoczył do Damiana Sędzikowskiego, który zdecydował się na uderzenie zza pola karnego. Śliska piłka spłatała figla Patrykowi Przybyszowi, który przepuścił płaski strzał w środek bramki. Chwilę później odpowiedź z wolnego szykował Keita. Futbolówkę złapał jednak bramkarz. W 30. minucie za łatwo z józefowską defensywą poradził sobie Jan Bąk, lecz jego uderzenie tuż przy słupku zablokował bramkarz Józefovii. Jeszcze w pierwszej połowie ponownie przed szansą z rzutu wolnego stanął Keita, ale znów górą był stojący między słupkami Filip Brzeziński, który chwycił piłkę.

Po przerwie z większym animuszem ruszyli józefowianie. W 53. minucie gry mógł się opłacić wysoki pressing na bramkarzu Escoli, który zaliczył złe wybicie. Piłkę przejął Ernest Zęgota, ale jego uderzenie zostało zablokowane przez bramkarza. Moment później z prawej strony pola karnego na uderzał Sory Ibrahim Keita, ale piłka przeleciała obok słupka. W 67. minucie najwyżej w polu karnym do dośrodkowanej piłki wyskoczył Robert Rokicki. Uderzenie głową kapitana Józefovii końcami palców zdołał jednak odbić Brzeziński. Trzy minuty później oko w oko z bramkarzem Józefovii stanął A drian Sobierajski. W tej sytuacji gracz Escoli Varsovia kopnął ponad poprzeczką. Zespół z Józefowa dążył do wyrównania. Szczególnie groźnie było po atakach z lewej strefy boiska, ale płaskie dogrania w pole karne pewnie wyłapywał warszawski bramkarz.  Niewykorzystane szanse z drugiej odsłony zemściły się w 78. minucie. Mikołaj Adamiak ofiarnie zablokował dwa strzały we własnym polu karnym, ale na nic się to zdało bowiem trzecia próba Marcina Cieślaka znalazła drogę do bramki. Adamiak stanął na linii strzału również w 81. minucie. Odbita piłka od obrońcy całkowicie zaskoczyła Patryka Przybysza i Escola prowadziła już trzema bramkami. Strzelcem Szymon Szulc. W końcówce meczu Józefovia egzekwowała rzut wolny. Miękkie zagranie Karola Kopcia powędrowało na głowę Mikołaja Adamiaka, a ze strzałem poradził sobie Filip Brzeziński.

Drużyna znad Świdra przegrała z Escolą 0:3, a losy degradacji rozstrzygnęły się w Warszawie, gdzie Unia pokonała Mazura Karczew 1:0. Józefowianie na trzy kolejki przed końcem stracili szanse na utrzymanie w rozgrywkach IV ligi i w następnym sezonie zagrają w „okręgówce”. Będziemy tęsknić, oby jak najkrócej!

Za tydzień Józefovia zagra na wyjeździe z ostatnią w tabeli Ożarowianką Ożarów Mazowiecki. Pożegnajmy się z IV ligą w dobrym stylu!

JÓZEFOVIA 0:3 ESCOLA VARSOVIA

BRAMKI: Sędzikowski 17', M. Cieślak 78', Szulc 81'

SKŁAD: Przybysz - Piotrzkowicz (86' Rowicki), Ognicha, Adamiak, Filochowski (ż) - Aziz (ż), Padjen (ż) (74' Kopeć), Zęgota, Rokicki (ż) (86' Kruszewski), Keita (ż) (74' Makulec) - Dukalski (63' Prochowski)