A pamiętasz jak? - Outsider pokonał niepokonanych

Nie tak wyobrażano sobie początek sezonu 2010/11 przy Dolnej 19. Po trzech pierwszych spotkaniach drużyna Adama Olszewskiego z zerowym dorobkiem punktów i bilansem bramkowym 1-15 (!) zajmowała ostatnie miejsce w „okręgówce”. Fatalny start sprawił, że włodarze podziękowali dotychczasowemu trenerowi za dwa lata i dwa miesiące pracy w klubie nad Świdrem, a w jego miejsce został wybrany Marcin Rzeszotek, który ostatnio prowadził III-ligową Legionovię. Na efekt „nowej miotły ” debiutującego szkoleniowca musieliśmy jednak poczekać. Zespół pod wodzą trenera Rzeszotka przegrał dwa spotkania ligowe, odpadł po karnych w Pucharze Polski i dopiero w zaległym meczu z Dolcanem II Ząbki Józefovia zdobyła swój pierwszy punkt. W siódmej kolejce „Józa ” stanęła do rywalizacji z trzecim w tabeli GKP Targówek. Czy przedostatni zespół sprawił ogromną niespodziankę i odniósł zwycięstwo nad niepokonanymi piłkarzami ze stolicy? Przekonasz się czytając ósmy odcinek serii „A pamiętasz jak?”!

Wraz z pierwszym gwizdkiem z zabrzmiał również głośny doping licznie zgromadzonych sympatyków Józefovii oraz „delegacji” z Targówka. Jednak dla kibiców i piłkarzy gości początek był szokujący. Już w 8. minucie Kazimierz Grotte wykorzystał podanie Filipa Górala i płaskim uderzeniem z lewej strony pola karnego pokonał interweniującego golkipera GKP. Kilkanaście minut później józefowianie za sprawą Artura Kowalczyka wyszli na dwubramkowe prowadzenie. Dla napastnika Józefovii (młodszego brata Wojciecha – wicemistrza olimpijskiego z 1992) było o szczególne trafienie, bowiem w przeszłości reprezentował zespół z Targówka. GKP próbował za wszelką cenę wrócić do gry, ale przez długi czas nie mogli pokonać stojącego w bramce Tomasza Malczewskiego. Bramkarz „Józy” pewnie interweniował, nie dawał wyprowadzić się z równowagi przeszkadzającemu napastnikowi i sprzyjało mu szczęście jak np. gdy piłka zatrzymała się na poprzeczce. Co prawda w drugiej połowie Józefovia straciła jedną bramkę, ale to było wszystko na co było stać przyjezdnych.

Sensacja stała się faktem! Po bardzo zaciętym meczu józefowianie odnieśli pierwszą wygraną w lidze nad niepokonanym dotychczas GKP Targówek, który dziewięć miesięcy później świętował mistrzostwo do IV ligi. W prawdzie po tym spotkaniu zespół trenera Marcina Rzeszotka nie awansował z przedostatniej pozycji w tabeli, ale zespół z pewnością wykonał duży krok. Nowy szkoleniowiec był pierwszym przy Dolnej 19, który wykorzystywał nagrania z meczów do analizy błędów i taktyki swojego zespołu. Profesjonalne podejście trenera musiało sprawić, że Józefovia zacznie piąć się w górę ligowej tabeli, ale więcej – w kolejnej części cyklu.

Liga okręgowa 2010/11, grupa: Warszawa I, 7. kolejka

18 września 2010, 13:00 - stadion w Józefowie

JÓZEFOVIA JÓZEFÓW 2:1 GKP TARGÓWEK

BRAMKI: Grotte 8', Kowalczyk 20'

SKŁAD: Malczewski – Uzarski, Poszalski, Daniel (ż), Sarna - Grotte, Napieraj (76' Krogulec, ż), Białek, Bieńkowski (63' Bartosiński) – Góral (72' Bąk), Kowalczyk (ż) (83' Nowak, ż)

TRENER: Rzeszotek